NÁVRH NOVÝCH STANOV K PŘIPOMÍNKOVÁNÍ díl 2.
Část IV.
Nájem družstevního bytu
Čl. 27
Vznik nájmu družstevního bytu
-
Nájem družstevního bytu vzniká smlouvou, kterou družstvo (pronajímatel) přenechává svému členu- nájemci do užívání družstevní byt nebo v návaznosti na přechod či převod družstevního podílu nebo výměnu bytů.
Čl. 28
Společný nájem družstevního bytu manžely
-
Družstevní byt může být ve společném nájmu.
-
Společný nájem družstevního bytu vznikne, jestliže je s družstevním podílem, který je ve spoluvlastnictví nebo součástí společného jmění manželů, spojen nájem družstevního bytu. Totéž platí, je-li s družstevním podílem, který je ve spoluvlastnictví nebo součástí společného jmění manželů, spojeno právo na uzavření nájemní smlouvy.
-
Přeměnilo-li se společné členství manželů na výlučné členství jen jednoho z manželů, nemá tato skutečnost vliv na společné nájemní právo.
-
Je-li jeden z manželů výlučným členem bytového družstva, mají oba manželé společné nájemní právo odvozené od práva nájmu manžela, který je výlučným členem družstva. Zanikne-li členství manžela, od jehož nájemního práva bylo společné nájemní právo odvozeno, zaniká take nájemní právo druhého manžela.
Čl. 29
Zánik společného nájmu
Právo společného nájmu družstevního bytu manžely zanikne:
-
rozvodem manželství v případě, že nevzniklo společné členství manželů v družstvu;
-
dohodou (rozvedených) manželů;
-
rozhodnutím soudu;
-
smrtí jednoho z manželů;
-
zánikem společného členství,
-
zánikem nájmu družstevního bytu.
Čl. 30
Užívání bytu
-
Nevzniklo-li společné členství manželů v družstvu, má právo užívat družstevní byt po rozvodu ten z manželů, který je členem družstva.
-
Vzniklo-li manželům společné členství v družstvu, stává se po rozvodu manželství výlučným členem s právem užívat družstevní byt ten z rozvedených manželů, který byl určen jejich dohodou nebo rozhodnutím soudu.
-
Zemře-li manžel a manželé nebyli společnými členy družstva, stává se členem družstva a nájemcem družstevního bytu ten dědic, který zdědil družstevní podíl. Zemře-li manžel a manželé byli společnými členy družstva, přechází družstevní podíl na pozůstalého manžela, který se stává výlučným členem družstva a výlučným nájemcem družstevního bytu.
Čl. 31
Podnájem družstevního bytu (části družstevního bytu)
-
Družstevní byt nebo jeho část lze jinému přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu nebo bez časového určení, pokud nájemce sám v tomto bytě nebydlí, jen s písemným souhlasem družstva, ve kterém bude uvedeno jméno, bydliště a datum narození podnájemce či podnájemců. Porušení této povinnosti se považuje za důvod pro postup podle čl. 22. Souhlas družstva je zapotřebí ke každé změně na straně podnájemce.
-
Po skončení podnájmu nemá podnájemce právo na bytovou náhradu.
Čl. 32
Výměna bytu
-
Výměna družstevního bytu, kde je družstvo v pozici pronajímatele, podléhá předchozímu schválení družstva.
-
K výměně je nezbytné předchozí schválení všemi příslušnými vlastníky bytů, které jsou předmětem výměny.
Čl. 33
-
Za účelem výměny družstevních bytů si členové - nájemci po schválení této výměny vzájemně převedou své družstevní podíly.
-
V případě výměny družstevního bytu za nedružstevní je po schválení této výměny povinen převést člen-nájemce svůj příslušný družstevní podíl na druhého účastníka výměny.
Čl. 34
Zánik nájmu družstevního bytu
Nájem družstevního bytu zaniká:
-
zánikem členství člena - nájemce družstevního bytu podle čl. 18;
-
písemnou dohodou mezi družstvem a členem – nájemcem družstevního bytu ke dni stanoveném v dohodě;
-
písemnou výpovědí člena – nájemce družstevního bytu, když délka výpovědní doby činí tři měsíce a její běh se počíná 1. dnem měsíce následujícím po měsíci, v němž výpověď byla doručena družstvu;
-
převedením bytu do vlastnictví člena.
Čl. 35
Nájem družstevních nebytových prostor
Pro nájem družstevních nebytových prostor platí přiměřeně obecná ustanovení občanského zákoníku o nájmu a zvláštní ustanovení občanského zákoníku o nájmu prostoru sloužícího k podnikání.
Část V.
Orgány družstva
Čl. 36
Orgány družstva jsou:
-
členská schůze;
-
představenstvo,
-
kontrolní komise, bude-li zřízena. ---------------------------------------------------------------------------
Čl. 37
Volba členů orgánů
Do orgánu družstva dle čl. 36 písm. b) a c) mohou být voleni jen členové družstva - fyzické osoby starší 18 let, kteří splňují podmínky jiných právních předpisů.
Čl. 38
Funkční období
-
Funkční období členů orgánu družstva dle čl. 36 písm. b) a c) činí 2 roky.
-
Členové orgánu družstva mohou být voleni opětovně.
Čl. 39
Neslučitelnost funkcí
Členové představenstva a kontrolní komise navzájem mezi sebou nesmějí být manžely, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci.
Čl. 40
Způsob hlasování
-
V orgánech družstva se hlasuje veřejně.
-
Každému členu družstva (společným členům) i každému členu orgánu družstva náleží jeden hlas.
Čl. 41
Písemnosti z jednání
-
O průběhu jednání všech orgánů družstva se pořizuje zápis podepsaný předsedajícím a zapisovatelem, který musí obsahovat:
-
datum a místo konání schůze;
-
přijatá usnesení;
-
výsledky hlasování;
-
nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování.
-
-
Přílohu zápisu tvoří seznam přítomných osob, pozvánka na něj a podklady, které byly předloženy k projednávaným bodům.
-
V zápisech o jednání představenstva se jmenovitě uvedou členové představenstva, kteří hlasovali proti jednotlivým usnesením nebo se zdrželi hlasování, u neuvedených členů příslušného orgánu se má za to, že hlasovali pro přijetí usnesení.
-
Každý člen družstva má právo vyžádat si zápis a jeho přílohy k nahlédnutí, každý člen daného orgánu má právo na vydání kopie zápisu.
Čl. 42
Členská schůze
-
Členská schůze je nejvyšším orgánem družstva.
-
Do působnosti členské schůze náleží:
-
rozhodovat o změně stanov, pokud nedochází k jejich změně na základě jiné právní skutečnosti;
-
volit a odvolávat členy představenstva;
-
rozhodovat o určení odměny představenstva;
-
schvalovat řádnou, mimořádnou nebo konsolidovanou účetní závěrku, popř. mezitímní účetní závěrku;
-
schvalovat smlouvu o výkonu funkce;
-
přijímat a vylučovat členy družstva;
-
rozhodovat o námitkách člena proti rozhodnutí o jeho vyloučení;
-
schvalovat jednání učiněná za družstvo do jeho vzniku;
-
rozhodovat o rozdělení zisku nebo úhradě ztráty;
-
rozhodovat o uhrazovací povinnosti členů družstva;
-
rozhodovat o přeměně družstva;
-
rozhodovat o zrušení družstva s likvidací;
-
volit a odvolávat likvidátora a rozhodovat o jeho odměně;
-
schvalovat zprávu likvidátora a o naložení s likvidačním zůstatkem;
-
rozhodovat o zvýšení nebo snížení základního členského vkladu;
-
rozhodovat o odvolání proti rozhodnutí představenstva,
-
rozhodovat o výši pravidelných měsíčních plateb nájemců-členů družstva (resp. nájemců-nečlenů družstva) a o termínu a způsobu těchto plateb;
-
rozhodovat o způsobu použití fondů a o zrušení těchto fondů;
-
schvalovat smlouvu o dalším členském vkladu a její změnu a zrušení;
-
rozhodovat o základních otázkách koncepce rozvoje družstva;
-
rozhodovat o uzavření smluv s hodnotou či cenou plnění přesahující 30.000 Kč za jeden případ;
-
rozhodovat o přijetí jakýchkoliv jiných závazků družstvem než je uvedeno pod písm. u) (tedy vč. půjček a úvěrů);
-
rozhodovat o nakládání s pohledávkami nebo závazky družstva;
-
rozhodovat o dalších otázkách, které tyto stanovy a právní předpisy svěřují do působnosti členské schůze.
-
-
Členská schůze si může vyhradit do své působnosti rozhodování i o dalších otázkách, které výslovně do působnosti členské schůze tyto stanovy ani právní předpisy nesvěřují; to neplatí, pokud se jedná o záležitosti výslovně svěřené právními předpisy do působnosti představenstva.
-
Členskou schůzi svolává představenstvo podle potřeby, nejméně však jednou ročně. Představenstvo svolá členskou schůzi vždy, pokud jej o to požádá deset procent členů družstva, kteří mají nejméně jednu pětinu všech hlasů.
-
Na žádost deseti procent členů družstva, kteří mají nejméně jednu pětinu všech hlasů, je představenstvo povinno svolat členskou schůzi tak, aby se konala do třiceti dnů po doručení žádosti.
-
Svolání členské schůze se oznamuje písemnou pozvánkou zaslanou všem členům družstva na adresu uvedenou v seznamu členů, a to nejpozději 15 dní před dnem konání členské schůze. Zároveň se pozvánka uveřejní na internetových stránkách družstva.
-
Pozvánka na členskou schůzi musí obsahovat alespoň:
-
firmu a sídlo družstva;
-
místo a dobu zahájení členské schůze; místo a doba členské schůze musí být určeny tak, aby co nejméně omezovaly možnost člena se jí zúčastnit;
-
označení, zda se svolává členská schůze nebo náhradní členská schůze;
-
program členské schůze;
-
místo, kde se člen může seznámit s podklady k jednotlivým záležitostem programu členské schůze, pokud nejsou přiloženy k pozvánce.
-
-
Má-li dojít ke změně stanov nebo k přijetí usnesení, jehož důsledkem je změna stanov, musí být k pozvánce přiložen též návrh těchto změn nebo návrh usnesení.
-
Na žádost deseti procent členů družstva, kteří mají nejméně jednu pětinu všech hlasů, je představenstvo povinno zařadit jimi určenou záležitost do programu jednání členské schůze. Pokud je taková žádost doručena představenstvu až po odeslání pozvánky, je představenstvo povinno informovat členy přítomné na svolané členské schůzi o této žádosti. Tím však není dotčena povinnost představenstva svolat novou členskou schůzi.
-
Členská schůze je schopna se usnášet, pokud je přítomna nadpoloviční většina všech členů družstva, kteří mají nadpoloviční většinu všech hlasů, nevyžadují-li právní předpisy nebo stanovy účast členů majících vyšší počet hlasů. Člen družstva může písemně zmocnit jiného člena družstva nebo jinou osobu, aby jej na členské schůzi zastupovala.
-
Členská schůze se usnáší 3/4 většinou hlasů přítomných členů, pokud právní předpisy nebo stanovy nevyžadují vyšší či jiný počet hlasů. Rozhodování per rollam (tedy rozhodování mimo členskou schůzi) je připuštěno. Při rozhodování per rollam se postupuje dle ustanovení § 653 a násl. zákona o obchodních korporacích.
-
Není-li členská schůze schopna se usnášet, svolá svolavatel, je-li to stále potřebné, bez zbytečného odkladu náhradní členskou schůzi se stejným programem, a to stejným způsobem jako původní členskou schůzi a samostatnou pozvánkou a to nejpozději do 2 měsíců ode dne konání členské schůze, která nebyla usnášeníschopná.
-
Náhradní členská schůze je schopna se usnášet bez ohledu na počet přítomných členů. Náhradní členská schůze se usnáší 3/4 většinou hlasů přítomných členů, pokud právní předpisy nebo stanovy nevyžadují vyšší či jiný počet hlasů.
-
Každý člen družstva má právo na vydání kopie zápisu o průběhu členské schůze, včetně jeho příloh a podkladů poskytnutých členům, a to za úhradu nákladů účelně vynaložených spojených s jejím pořízením.
-
Ten, kdo svolal členskou schůzi, je povinen pořídit o jejím průběhu zápis, a tento zápis podepsat, a to do patnácti dnů ode dne konání členské schůze. Pokud sepsala tento zápis jiná osoba, podepíše jej i ona.
-
Usnesení členské schůze se osvědčuje veřejnou listinou, pokud se jedná o:
-
změnu stanov;
-
zrušení družstva s likvidací;
-
přeměnu družstva;
-
schválení převodu nebo zastavení závodu nebo takové jeho části, která by znamenala podstatnou změnu dosavadní struktury závodu nebo podstatnou změnu v předmětu podnikání nebo činnosti družstva.
-
-
Právo zúčastnit se členské schůze mají členové představenstva, likvidátor družstva a další osoby, o nichž to stanoví právní předpisy. Pokud požádá některá z těchto osob o slovo, udělí se jí před zahájením hlasování.
-
V případě, když se v družstvu nezřídí kontrolní komise, vykonává její působnost členská schůze.
Čl. 43
Představenstvo
-
Statutárním orgánem družstva je představenstvo.
-
Představenstvo plní usnesení členské schůze, není-li v rozporu s právními předpisy.
-
Představenstvo je oprávněno jednat jménem družstva navenek ve všech věcech. Jménem představenstva jedná navenek předseda, popř. místopředseda.
-
Právní jednání představenstva, pro které je předepsána písemná forma, podepisují za družstvo předseda a další člen představenstva. Představenstvo může na základě písemné plné moci zmocnit zastupováním družstva i jiné fyzické či právnické osoby.
-
Představenstvo má 3 členy a je tvořeno předsedou, místopředsedou a členem představenstva.
-
Funkce člena představenstva zaniká volbou nového člena představenstva, ledaže z rozhodnutí členské schůze plyne něco jiného.
-
Člena představenstva může před uplynutím funkčního období členská schůze odvolat.
-
Člen představenstva může z funkce odstoupit. Nesmí tak však učinit v době, která je pro družstvo nevhodná. Jeho výkon funkce končí uplynutím jednoho měsíce od doručení tohoto oznámení, neschválí-li představenstvo na jeho žádost jiný okamžik zániku funkce.
-
V případě smrti člena představenstva, odstoupení z funkce, odvolání anebo jiného ukončení jeho funkce, zvolí nejbližší členská schůze nového člena představenstva.
-
Předsedu a místopředsedu představenstva volí představenstvo z řad svých členů. Předsedu zastupuje v době jeho nepřítomnosti nebo zaneprázdnění místopředseda.
-
Schůzi představenstva svolává předseda představenstva.
-
Představenstvo se schází podle potřeby, nejméně však 2 x za rok.
-
Předseda představenstva organizuje a řídí běžnou činnost družstva a organizuje a řídí jednání představenstva. Za výkon funkce odpovídá předseda představenstvu a členské schůzi.
-
Každý člen představenstva má jeden hlas. Způsobilost usnášet se má představenstvo pouze, je-li přítomna nadpoloviční většina členů. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina přítomných, pokud právní předpisy a stanovy neurčují jinak.
Čl. 44
Kontrolní komise
1) Kontrolní komise kontroluje veškerou činnost družstva a může požadovat jakékoliv informace a doklady o hospodaření družstva.
2) Člen kontrolní komise k tomu pověřený má právo zúčastnit se jednání představenstva.
3) Kontrolní komise má tři členy. Kontrolní komise volí svého předsedu a popřípadě místopředsedu.
4) Kontrolní komise rozhoduje většinou hlasů všech svých členů.
5) Kontrolní komise se schází dle potřeby, nejméně však 1x za rok.
6) Ustanovení odst. 1) až 5) těchto stanov se použijí, rozhodne-li členská schůze o zřízení kontrolní komise.
Část VI.
Hospodaření družstva
Čl. 45
Základní kapitál a fondy družstva
-
Družstvo vytváří provozní fond a dlouhodobou zálohu na opravy a dodatečné investice.
-
Základní kapitál družstva tvoří souhrn základních a dalších členských vkladů. Zapisovaný základní kapitál činí 50.000,- Kč.
-
Provozní fond je tvořen z pravidelných měsíčních úhrad placených nájemci-členy družstva, popř. nájemci-nečleny družstva, jako část nájemného. Prostředky fondu se použijí na úhradu běžných provozních a správních nákladů, proplácených družstvem zejména na základě došlých faktur a jiných dokladů. Prostředky fondu se evidují podle jednotlivých nájemců-členů, popř. nájemců-nečlenů a vyúčtovávají se ročně podle skutečného či rozpočítaného odběru služeb jednotlivými nájemci-členy družstva, popř. nájemci-nečleny družstva.
-
Dlouhodobá záloha na opravy a dodatečné investice je tvořena z pravidelných měsíčních úhrad placených nájemci-členy družstva nebo nájemci-nečleny družstva, jako část nájemného, ve výši stanovené členskou schůzí. Dlouhodobá záloha na opravy a dodatečné investice se používá na úhradu nákladů na údržbu a opravy společných částí domu a bytového fondu – opravy základů, nosných svislých a vodorovných konstrukcí, obvodového pláště, společných rozvodů inženýrských sítí a instalací, apod., včetně nákladů revizí, jakož i k odstranění havarijních stavů a nákladů spojených s pozemky.
Čl. 46
Účetní závěrka
Družstvo je povinno sestavit za každý rok účetní závěrku. Představenstvo je povinno předložit členské schůzi spolu s řádnou účetní závěrkou návrh na způsob rozdělení a užití zisku.
Část VII.
Zrušení a likvidace
Čl. 47
Družstvo se zrušuje právním jednáním, rozhodnutím soudu nebo z dalších důvodů stanovených právními předpisy.
Čl. 48
-
O dobrovolném zrušení družstva rozhoduje členská schůze.
-
Toto rozhodnutí členské schůze o zrušení družstva musí být osvědčeno veřejnou listinou.
-
Po zrušení družstva se vyžaduje jeho likvidace, ledaže celé jeho jmění nabývá právní nástupce.
-
Rozhodne-li členská schůze o zrušení družstva s likvidací, ustanoví likvidátora.
-
Zrušuje-li se družstvo při přeměně, zrušuje se bez likvidace dnem účinnosti přeměny. Přeměnou se rozumí fúze, rozdělení a změna právní formy. Podrobnosti upravují právní předpisy.
Čl. 49
-
Soud na návrh toho, kdo osvědčí právní zájem, nebo i bez návrhu zruší družstvo a nařídí jeho likvidaci jestliže:
-
vyvíjí nezákonnou činnost v takové míře, že to závažným způsobem narušuje veřejný pořádek;
-
nesplňuje nadále předpoklady vyžadované pro vznik družstva právními předpisy;
-
nemá déle než dva roky statutární orgán schopný usnášet se;
-
není schopno po dobu delší než jeden rok vykonávat svou činnost a plnit tak svůj účel;
-
nemůže vykonávat svou činnost pro nepřekonatelné rozpory mezi členy;
-
porušuje závažným způsobem ustanovení jiného právního předpisu o hospodaření se svým majetkem;
-
provozuje činnost, která je v rozporu s právními předpisy, zejména jde-li o takovou činnost, která může ohrozit uspokojování bytových potřeb členů družstva.
-
-
V případě, že soud rozhodl o zrušení právnické osoby, jmenuje likvidátora.
Čl. 50
-
Dnem, kdy je družstvo zrušeno, vstupuje do likvidace.
-
Při likvidaci družstva se postupuje podle příslušných právních předpisů.
Čl. 51
-
Dokud nejsou uspokojena práva všech věřitelů, kteří včas přihlásili své pohledávky, nelze podíl na likvidačním zůstatku ani ve formě zálohy vyplácet ani ho jinak použít.
-
Konečnou zprávu o průběhu likvidace, návrh na použití likvidačního zůstatku a účetní závěrku, které je povinen zpracovat, předloží likvidátor ke schválení členské schůzi.
Část VIII.
Společná ustanovení
Čl. 52
Odvolání proti rozhodnutím
-
Rozhodnutí orgánů družstva dotýkající se jednotlivých členů družstva nebo jednotlivých orgánů družstva, se oznamují těmto členům nebo orgánům.
-
Rozhodnutí představenstva o právech a povinnostech člena lze napadnout odvoláním. Není-li určeno jinak, má odvolání odkladný účinek.
-
Lhůta k podání odvolání činí 15 dnů, není-li stanovami nebo právními předpisy stanoveno jinak a počíná běžet dnem následujícím po doručení rozhodnutí. Za včas podané se považuje i odvolání, které bylo podáno po uplynutí stanovené lhůty, nejpozději však do tří měsíců od doručení rozhodnutí, jestliže se člen řídil nesprávným poučením orgánu družstva o odvolání nebo jestliže poučení o odvolání nebylo dáno.
-
O odvolání proti rozhodnutí představenstva rozhoduje členská schůze, jejíž rozhodnutí je konečné, pokud stanovy neurčují jinak. Představenstvo může rozhodnout o odvolání samo, jestliže odvolání v plném rozsahu vyhoví.
Čl. 53
Doručování
-
Družstvo doručuje svým členům písemnosti zpravidla provozovatelem poštovních služeb nebo jiným vhodným způsobem, např. prostřednictvím veřejné datové sítě, a to na adresu vedenou v seznamu členů.
-
Doručení písemností doporučeným dopisem nebo do vlastních rukou je nutné pouze v případech určených těmito stanovami nebo právními předpisy.
-
Povinnost družstva doručit písemnost doporučeným dopisem je splněna, jakmile provozovatel poštovních služeb písemnost doručí, nebo jakmile ji vrátí družstvu z poslední adresy člena vedené v seznamu členů jako nedoručitelnou. Tato povinnost je splněna i tehdy, jakmile je písemnost doručena členem orgánu družstva a člen její převzetí písemně potvrdí nebo převzetí odmítne.
-
V případě doručování písemností členem orgánu družstva je také splněna povinnost doručit listinnou zásilku, jestliže byla doručována na adresu člena vedenou v seznamu členů:
-
doporučeným dopisem, byla-li zásilka převzata manželem adresáta nebo jiným dospělým členem jeho domácnosti,
-
dopisem bez označení způsobu doručení (obyčejná zásilka), byla-li zásilka převzata osobou uvedenou pod písm. a) nebo jinou dospělou osobou nacházející se v bytě nebo byla vložena do schránky pro doručování v domě.
-
Povinnost družstva doručit písemnost do vlastních rukou je splněna:
-
při doručování písemností členem orgánu družstva, jakmile člen její převzetí písemně potvrdí;
-
při doručování provozovatelem poštovních služeb, jakmile provozovatel poštovních služeb písemnost do vlastních rukou doručí. Účinky doručení nastanou i tehdy, jestliže provozovatel poštovních služeb písemnost vrátí družstvu jako nedoručitelnou, nebo jestliže člen přijetí písemnosti odmítl;
-
nebyl-li člen družstva při doručování písemnosti zastižen v místě doručení a jiné místo pro doručení písemností družstvu neoznámil, písemnost se uloží a člen se vhodným způsobem vyzve, aby si písemnost vyzvedl. Nevyzvedne-li si člen družstva písemnost do pěti dnů od jejího uložení, považuje se poslední den této lhůty za den doručení, i když se člen o uložení písemnosti nedozvěděl. Písemnost se ukládá u provozovatele poštovních služeb, jestliže se doručuje jejím prostřednictvím, nebo v sídle družstva, jestliže se doručuje členem orgánu družstva.
Část IX.
Přechodná a závěrečná ustanovení
Čl. 54
-
Pokud dále není uvedeno jinak, řídí se ustanoveními těchto stanov i právní vztahy vzniklé mezi družstvem a jeho členy, jakož i mezi jeho členy navzájem, před nabytím účinnosti těchto stanov. Vznik těchto právních vztahů, jakož i nároky z nich vzniklé před nabytím účinnosti těchto stanov, se však posuzují podle dosavadních stanov.
-
V případech, které nejsou řešeny těmito stanovami, se postupuje podle příslušných právních předpisů.
Čl. 55
Stanovy se mění tímto novým zněním přijatým členskou schůzí dne ……………………….