NÁVRH NOVÝCH STANOV K PŘIPOMÍNKOVÁNÍ díl 1.
NÁVRH NOVÝCH STANOV K PŘIPOMÍNKOVÁNÍ
STANOVY
Bytového družstva Oderská 9
Část I.
Základní ustanovení
Čl. 1
-
Firma: Bytové družstvo Oderská 9.
-
Sídlo: Brno, Oderská 204/9, PSČ 62500.
-
Bytové družstvo (dále jen družstvo) je zapsáno v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, v oddílu Dr, vložka 3720 a má přiděleno IČ: 26888947. Právní poměry družstva upravují příslušné právní předpisy a tyto stanovy.
Čl. 2
-
Družstvo je společenstvím neuzavřeného počtu osob, které je založeno za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů.
-
Družstvo je právnickou osobou, vystupuje v právních vztazích svým jménem a za porušení svých závazků odpovídá celým svým majetkem.
-
Členové družstva neručí za závazky družstva.
-
Družstvo je obchodní korporací.
Část II.
Činnosti družstva
Čl. 3
-
Předmětem činnosti družstva je:
-
pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor s poskytováním základních služeb zajištujících řádný provoz nemovitostí, bytů a nebytových prostor,
-
provoz a správa bytového domu a pozemků ve spoluvlastnictví družstva,
-
poskytování-zabezpečování plnění spojených s užíváním družstevních bytů a družstevních nebytových prostor ve vlastnictví družstva.
-
-
Za výše uvedeným účelem družstvo zejména:
-
vystupuje v pozici pronajímatele družstevních bytů a družstevních nebytových prostor,
-
uzavírá nájemní smlouvy,
-
bezúplatně převádí jednotky do vlastnictví členů,
-
poskytuje základní služby spojené s užíváním bytů a nebytových a společných prostor,
-
zabezpečuje údržby, opravy, rekonstrukce a modernizace stavby budovy č.p. ……………, zapsané na listu vlastnictví č. ………. pro katastrální území ………., obec ………., stojící na pozemcích parc.č. …………, k.ú. ……., obec ………., jejíž je spoluvlastníkem (dále jen dům), vč. pozemků parc.č. ….., ………., vše k.ú. Štýřice, obec ………., zapsaných také na listu vlastnictví č. ……….. pro katastrální území ………….. jichž je také spoluvlastníkem (dále jen pozemky).
-
zabezpečuje provoz domu a provádění kontrol jeho technického stavu.
-
Předmětem činnosti družstva není podnikatelská činnost.
-
Účelem činnosti družstva není dosažení zisku.
Část III.
Členství v družstvu
Čl. 4
Vznik členství
-
Členství vzniká při splnění všech podmínek stanovených z.č. 90/2012 Sb., zákon o obchodních korporacích a těmito stanovami, a to:
-
při založení družstva dnem vzniku družstva;
-
dnem rozhodnutí členské schůze o přijetí za člena nebo pozdějším dnem uvedeným v tomto rozhodnutí;
-
převodem nebo přechodem družstevního podílu.
-
-
Členy družstva mohou být fyzické osoby starší 18-ti let s trvalým pobytem na území České republiky, anebo právnické osoby. Nezletilá fyzická osoba, stejně tak jako fyzická osoba, která nemá na území České republik trvalý pobyt, se může stát členem družstva jen v důsledku přechodu družstevního podílu děděním.
Čl. 5
-
Rozhodnutím členské schůze členství vzniká dnem, kdy členská schůze rozhodne o přijetí za člena na základě písemné přihlášky, a to na návrh představenstva. K přihlášce musí být připojeno potvrzení o zaplacení základního členského vkladu ve výši 5.000,- Kč (pět tisíc korun českých) a závazek o převzetí vkladové povinnosti k případnému dalšímu členskému vkladu podle čl. 14. Přihláška uchazeče o členství i rozhodnutí družstva o přijetí musí mít písemnou formu a musí obsahovat firmu družstva, jméno a bydliště uchazeče o členství a vymezení jeho družstevního podílu. Další podmínkou pro přijetí nového člena je souhlas s přijetím schválený nadpoloviční většinou všech členů družstva.
-
Přistupující člen do družstva je povinen splnit vkladovou povinnost k základnímu členskému vkladu nejpozději do 7 dnů od podání přihlášky za člena družstva. Vkladovou povinnost k základnímu členskému vkladu je možné splnit jen splacením v penězích na účet družstva vedený bankou anebo hotově do pokladny družstva.
-
Členská schůze je povinna rozhodnout o přihlášce nejpozději do 30 dní ode dne doručení písemné přihlášky uchazeče. Zamítne-li členská schůze přihlášku, je představenstvo povinno to písemně sdělit uchazeči, přičemž zamítavé rozhodnutí musí být zdůvodněno.
-
Družstvo vrátí základní členský vklad uchazeči o členství, kterého nepřijalo za člena, do 30 dnů ode dne nabytí účinnosti rozhodnutí o nepřijetí uchazeče za člena družstva.
Čl. 6
Družstevní podíl
-
Družstevní podíl představuje práva a povinnosti člena plynoucí z členství v družstvu.
-
Družstevní podíl může být ve spoluvlastnictví. Je-li podíl ve spoluvlastnictví, jsou spoluvlastníci společnými členy a podíl vůči družstvu spravuje správce společné věci, kterým může být jen jeden ze spoluvlastníků. Spoluvlastníci jsou povinni sdělit družstvu písemně osobu správce nejpozději do 15 dnů ode dne vzniku podílového spoluvlastnictví. Jsou-li spoluvlastníci podílu v družstvu manželé, může podíl vůči družstvu spravovat kterýkoliv z nich.
-
Zastavení družstevního podílu je vyloučeno.
Čl. 7
Společné členství manželů
-
Společné členství manželů v družstvu vzniká, jestliže je družstevní podíl součástí společného jmění manželů. Ze společného členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně. Jako společní členové mají jeden hlas.
-
Je-li s družstevním podílem, který je součástí společného jmění manželů, spojeno právo na uzavření nájemní smlouvy k družstevnímu bytu, jde o právo na uzavření smlouvy o společném nájmu manželů.
-
Je-li s družstevním podílem, který je součástí společného jmění manželů, spojen nájem družstevního bytu, jde o společný nájem manželů.
-
Je-li jeden z manželů výlučným členem družstva, mají oba manželé společné nájemní právo podle občanského zákoníku odvozené od práva nájmu manžela, který je výlučným členem družstva. V případě zániku členství manžela, od jehož nájemního práva bylo společné nájemní právo odvozeno, zaniká také nájemní právo druhého manžela.
-
Společné členství manželů zaniká:
-
vypořádáním společného jmění manželů;
-
marným uplynutím lhůty pro jeho vypořádání podle občanského zákoníku;
-
rozhodnutím soudu;
-
písemnou dohodou rozvedených manželů;
-
smrtí jednoho z bývalých manželů; nebo
-
vyloučením jednoho z manželů z družstva z důvodů spočívajících výhradně na straně tohoto manžela.
Čl. 8
-
Vznikem společného členství manželů nezaniká to samostatné členství kteréhokoliv z nich, které se nepřeměnilo na jejich členství společné.
-
Existence společného členství manželů nevylučuje vznik samostatného členství kteréhokoliv z nich v tomtéž nebo jiném bytovém družstvu.
Čl. 9
Splynutí družstevních podílů
Nabude-li člen za trvání svého členství v družstvu další družstevní podíl, jeho družstevní podíly splývají v jediný družstevní podíl v den, kdy je člen nabude. Jsou-li však s každým z družstevních podílů spojena práva třetích osob, družstevní podíly splývají až dnem, kdy tato práva třetích osob zaniknou, ledaže dohoda člena družstva s takovou třetí osobou určí jinak.
Čl. 10
Přeměna členství
K přeměně členství dochází v případech, kdy se společné členství manželů mění na samostatné členství jednoho z manželů nebo se samostatné členství jednoho z manželů mění na společné členství manželů, a to buď dohodou manželů nebo bývalých manželů nebo rozhodnutím soudu.
Čl. 11
Rozdělení družstevního podílu
Rozdělení družstevního podílu je možné, je-li člen nájemcem nejméně dvou družstevních bytů nebo dvou družstevních nebytových prostorů, nebo jednoho družstevního bytu a jednoho družstevního nebytového prostoru. Člen, jenž je původním vlastníkem rozdělovaného družstevního podílu, ručí za dluhy, které jsou s družstevním podílem spojeny. Právní účinky rozdělení družstevního podílu nastanou nejdříve splněním vkladové povinnosti k základnímu členskému vkladu nabyvatelem družstevního podílu vzniklého rozdělením. Při rozdělení družstevního podílu a převodu nebo přechodu družstevních podílů vzniklých rozdělením se určí, se kterým z nových družstevních podílů bude spojen nájem kterého družstevního bytu nebo družstevního nebytového prostoru.
Čl. 12
Členská práva
-
Člen družstva má právo zejména:
-
účastnit se osobně nebo prostřednictvím svého zástupce na jednání a rozhodování členské schůze;
-
volit a být volen do orgánu družstva, pokud je zletilý a svéprávný;
-
nahlížet do seznamu členů družstva;
-
uzavřít smlouvu o nájmu družstevního bytu k bytu v domě, ke kterému je člen družstva nájemcem ke dni vstupu do družstva, přičemž předmětná smlouva o nájmu družstevního bytu bude uzavřena na dobu neurčitou;
-
uzavřít smlouvu o nájmu družstevního bytu, a to na dobu neurčitou, v případech kdy členovi vznikne právo na uzavření nájemní smlouvy:
-
v souvislosti s převodem družstevního podílu,
-
na základě dohody o výměně bytu a návazného převodu družstevního podílu,
-
v souvislosti s přechodem družstevního podílu.
-
uzavřít smlouvu o nájmu právně i fakticky uvolněného družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru) v případě rozhodnutí příslušného orgánu družstva o přidělení uvolněného družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru) za podmínek těchto stanov, případně v dalších případech dle usnesení členské schůze;
-
obdržet vypořádací podíl podle stanov v příslušných případech zániku členství;
-
na uzavření smlouvy s družstvem o bezúplatném převodu družstevního bytu, jehož je nájemcem, do svého vlastnictví, v dohodnuté přiměřené lhůtě, která nepřesáhne 2 měsíce od písemné výzvy člena-nájemce, a to za předpokladu, že podal družstvu písemnou výzvu a že jsou splněny všechny právními předpisy požadované podmínky pro předmětný převod, a dále, že člen družstva uhradil náklady s předmětným převodem spojené;
-
na roční vyúčtování zaplacených záloh za plnění spojená s užíváním družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru).
Čl. 13
Členské povinnosti
-
Člen družstva je povinen zejména:
-
dodržovat právní předpisy a stanovy a plnit rozhodnutí orgánů družstva;
-
uzavřít nájemní smlouvu, platit nájemné a úhradu za plnění spojená s užíváním družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru) nebo zálohy na ně, ve stanovené výši a lhůtě splatnosti, uhradit nedoplatek z vyúčtování těchto záloh;
-
řádně užívat a udržovat družstevní byt nebo družstevní nebytový prostor, včetně společných prostor a zařízení domu a chránit majetek družstva před ohrožením, poškozením, zničením nebo ztrátou;
-
na základě uzavřené smlouvy o nájmu ve lhůtě stanovené družstvem převzít družstevní byt nebo družstevní nebytový prostor;
-
oznamovat družstvu každou změnu údajů evidovaných v seznamu členů bez zbytečného odkladu poté, co tato skutečnost nastala, jakož i oznamovat družstvu veškeré změny podstatné pro vedení bytové evidence, včetně včasného oznamování změn týkajících se člena a příslušníků jeho domácnosti, které jsou podstatné pro vedení členské a bytové evidence, rozúčtování cen za plnění spojená s užíváním bytu a doručování písemností. Neučiní-li tak člen družstva ani do 2 měsíců ode dne, kdy příslušná změna nastala, má se za to, že hrubě porušil svoje povinnosti;
-
v případě, kdy členovi družstva je známo, že bude dlouhodobě nepřítomen v družstevním bytě (družstevním nebytovém prostoru), což bude spojeno se složitou dosažitelností své osoby, oznámit tuto skutečnost družstvu a současně označit osobu, která po dobu nepřítomnosti člena družstva zajistí v nezbytných případech možnost vstupu do družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru),
-
umožnit osobám pověřeným družstvem, aby po předchozím oznámení zjišťovaly technický stav družstevního bytu nebo družstevního nebytového prostoru a stavy měřidel, prováděly revize, opravy, údržbu i instalaci měřidel a další práce nutné k řádnému provozu domu a bytů;
-
počínat si tak, aby při užívání, udržování, změnách, při nájmu družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru) a při jiném nakládání s družstevním bytem (družstevním nebytovým prostorem), nerušil a neohrožoval ostatní při výkonu jejich vlastnických a uživatelských práv,
-
dodržovat pravidla občanského soužití, zajišťovat totéž u osob, které spolu s členem užívají družstevní byt (družstevní nebytový prostor).
-
odstranit na svůj náklad závady a poškození, která na jiných bytech (nebytových prostorech) nebo na společných částech nebo na zařízení domu způsobil sám, nebo ti, kteří s ním družstevní byt (družstevní nebytový prostor) užívají,
-
zdržet se provádění úpravy družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru) a jeho zařízení, jímž by byl měněn vzhled domu, ohrožena statika budovy nebo narušena činnost technického zařízení domu,
-
podílet se na základě rozhodnutí členské schůze na úhradě ztráty družstva za kalendářní rok, a to maximálně ve výši trojnásobku základního členského vkladu. Uhrazovací povinnost lze uložit, pokud ztráta družstva byla zjištěna řádnou nebo mimořádnou účetní závěrkou, která byla projednána členskou schůzí a k úhradě ztráty byl již přednostně použit nerozdělený zisk z minulých let a fondy, které lze k úhradě ztráty použít, a rozhodnutí členské schůze o uhrazovací povinnosti bylo přijato do jednoho roku ode dne skončení účetního období, v němž ztráta hrazená uhrazovací povinností vznikla.
-
Právům a povinnostem člena odpovídají povinnosti a práva družstva.
Čl. 14
Členský vklad
-
Členský vklad v družstvu je tvořen základním členským vkladem ve výši 4.000,- Kč a určí- li tak stanovy, jedním nebo více dalšími členskými vklady.
-
Základní členský vklad je pro všechny členy družstva stejný. Po dobu trvání členství v družstvu nesmí výše členského vkladu člena v družstvu klesnout pod hodnotu základního členského vkladu.
-
V případě zvýšení základního členského vkladu nebo snížení základního členského vkladu se postupuje podle zákona.
-
Majetkovou účast člena v družstvu tvoří také další členský vklad odpovídající hodnotě bytu nebo nebytového prostoru a podílu na společných částech domu a převáděných pozemcích, dle poměru podlahových ploch bytových či nebytových prostor a podílu na společných částech domu a pozemcích, určené dle kupní ceny za převáděné nemovitosti, kterou bylo družstvo povinno uhradit za tyto nemovitosti v souvislosti s jejich převodem na družstvo.
-
O převzetí povinnosti k jinému členskému vkladu uzavře družstvo se členem písemnou smlouvu, která obsahuje údaje o výši peněžitého vkladu nebo o tom, jaká věc tvoří předmět nepeněžitého vkladu, dále způsob a výši ocenění nepeněžitého vkladu, lhůtu pro splnění vkladové povinnosti a podmínky pro vypořádání dalšího členského vkladu nebo jeho části za trvání členství.
Čl. 15
Podmínky, za nichž vznikne členovi družstva právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru)
-
Pokud dojde k právnímu i faktickému uvolnění družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru), právo na uzavření smlouvy o nájmu uvolněného družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru) vznikne členu družstva s nejdelším členstvím v družstvu, který není zároveň nájemcem družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru) ve vlastnictví družstva. Toto ustanovení se netýká případů převodu družstevního podílu, přechodu družstevního podílu, vypořádání při zániku společného členství manželů, při výměně bytů.
-
Uzavření smlouvy o nájmu právně i fakticky uvolněného družstevního bytu je podmíněno splacením dodatečné další částky, jejíž výše je dána obvyklou cenou předmětného bytu, zjištěnou na základě odhadu soudního znalce. Tato částka se převede do dlouhodobé zálohy na opravy a dodatečné investice a užije se shodným způsobem, jako jiné prostředky v této dlouhodobé záloze. Toto ustanovení se netýká případů převodu družstevního podílu, přechodu družstevního podílu, vypořádání při zániku společného členství manželů, při výměně bytů.
-
Člen družstva, který není současně nájemcem družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru), nemá vůči družstvu platební povinnosti vyplývající z jeho členství.
Čl. 16
Převod družstevního podílu
-
Právní účinky převodu družstevního podílu nastávají vůči družstvu dnem doručení účinné smlouvy o převodu družstevního podílu družstvu, ledaže smlouva určí účinky později. Tytéž účinky jako doručení smlouvy má doručení prohlášení převodce a nabyvatele o uzavření takovéto smlouvy. Při převodu musí být splněny podmínky členství podle čl. 4.
-
Převodce je povinen oznámit převod družstevního podílu nejpozději do patnácti dnů ode dne účinnosti smlouvy o převodu družstevního podílu.
-
Převod družstevního podílu nepodléhá souhlasu orgánů družstva.
Čl. 17
Převod části družstevního podílu
Člen může převést část svého družstevního podílu po jeho rozdělení za podmínek uvedených v Čl. 11 na jiného člena.
Čl. 18
Zánik členství
-
Členství v družstvu zaniká:
-
dohodou uzavřenou mezi družstvem a členem družstva;
-
vystoupením člena;
-
vyloučením člena;
-
převodem družstevního podílu;
-
přechodem družstevního podílu;
-
smrtí člena družstva;
-
zánikem právnické osoby, která je členem družstva;
-
prohlášením konkurzu na majetek člena družstva;
-
zamítnutím insolvenčního návrhu pro nedostatek majetku člena;
-
doručením vyrozumění o neúspěšné opakované dražbě v řízení o výkonu rozhodnutí nebo v exekuci nebo, nejsou-li členská práva a povinnosti převoditelné, pravomocným nařízením výkonu rozhodnutí postižením členských práv a povinností, nebo právní mocí exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností po uplynutí lhůty uvedené ve výzvě ke splnění vymáhané povinnosti podle jiného právního předpisu, byl-li v této lhůtě podán návrh na zastavení exekuce, po právní moci rozhodnutí o tomto návrhu;
-
zánikem družstva bez právního nástupce.
-
-
Členství v družstvu se obnovuje, jestliže byl:
-
zrušen konkurz na majetek člena; to neplatí, jestliže byl konkurz zrušen po splnění rozvrhového usnesení nebo proto, že majetek dlužníka je zcela nepostačující;
-
pravomocně zastaven výkon rozhodnutí nebo exekuce postižením družstevního podílu.
Čl. 19
Dohoda o zániku členství
Dohodou o zániku členství mezi členem a družstvem uzavřenou v písemné formě, končí členství v ní sjednaným dnem. Jedno vyhotovení dohody obdrží člen.
Čl. 20
Vystoupení
-
Člen může z družstva vystoupit. Členství zaniká uplynutím výpovědní doby 1 měsíc; běh této lhůty začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení písemného oznámení člena o vystoupení družstvu.
-
Také člen, který nesouhlasí s přeměnou družstva, může z družstva vystoupit.
-
Oznámení o vystoupení může člen odvolat jen písemně a se souhlasem družstva.
Čl. 21
Přechod družstevního podílu
-
Na dědice družstevního podílu přechází nájem družstevního bytu nebo právo na uzavření smlouvy o nájmu, včetně práv a povinností s tím spojených (pokud s předmětným družstevním podílem je spojen nájem družstevního bytu).
-
Družstevní podíl, který byl ve společném jmění manželů, přechází na pozůstalého manžela, k tomu se přihlédne při vypořádání dědictví.
-
Zánikem právnické osoby, která je členem družstva, přechází její družstevní podíl na jejího právního nástupce, pokud o to právnická osoba před svým zánikem požádala a představenstvo s přechodem družstevního podílu před zánikem právnické osoby souhlasilo.
-
Má-li právnická osoba vice právních nástupců, může dojít k přechodu rozděleného družstevního podílu na více než jednoho právního nástupce. Schválí-li představenstvo přechod družstevního podílu na více než jednoho právního nástupce, platí, že tím schválilo i rozdělení družstevního podílu.
Čl. 22
Vyloučení člena z družstva
-
Člen může být z družstva vyloučen rozhodnutím členské schůze, pokud závažným způsobem nebo opakovaně porušuje svoje členské povinnosti nebo přestal splňovat podmínky pro vznik členství, nebo zavrženíhodným způsobem zasáhl do práv nebo oprávněných zájmů družstva nebo jeho členů nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný proti družstvu nebo jeho členovi nebo z jiných důležitých důvodů uvedených ve stanovách.
-
Člena, s jehož družstevním podílem je spojen nájem družstevního bytu nebo družstevního nebytového prostoru, lze z družstva vyloučit i tehdy, pokud:
-
poruší jako nájemce hrubě nebo opakovaně svou povinnost vyplývající z nájmu;
-
byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný proti družstvu nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt nebo nebytový prostor, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází.
-
-
Rozhodnutí o vyloučení společných členů (manželů) se samostatně doručuje každému z manželů.
-
Před rozhodnutím o vyloučení je družstvo povinno udělit členovi písemnou výstrahu. Ve výstraze se uvede důvod jejího udělení a člen se upozorní na možnost vyloučení a vyzve se, aby s porušováním členských povinností přestal a následky porušení členských povinností odstranil; k tomu se členovi vždy poskytne přiměřená lhůta, nejméně však 30 dní. Vyloučit člena družstva bez udělení této předchozí písemné výstrahy lze v případě, že porušení členských povinností nebo jiné důležité důvody uvedené ve stanovách měly následky, které nelze odstranit.
-
Rozhodnutí o vyloučení se vyhotoví písemně. Proti rozhodnutí členské schůze o vyloučení může člen podat odůvodněné námitky k členské schůzi ve lhůtě třiceti dnů ode dne doručení oznámení o vyloučení, k námitkám podaným v rozporu s tím se nepřihlíží. Rozhodnutí musí obsahovat poučení o právu vylučovaného člena podat odůvodněné námitky k členské schůzi. V případě vylučování společných členů (manželů), má každý z manželů právo vznést námitky proti rozhodnutí o vyloučení bez ohledu na vůli druhého manžela.
-
Proti rozhodnutí členské schůze o zamítnutí námitek může vylučovaný člen podat ve lhůtě tří měsíců ode dne doručení tohoto rozhodnutí návrh k soudu na prohlášení rozhodnutí o vyloučení za neplatné. Do doby uplynutí lhůty pro podání návrhu u soudu nebo do doby pravomocného skončení soudního řízení družstvo nemůže vůči tomuto členovi uplatnit žádná práva plynoucí ze zániku jeho členství.
-
Rozhodnutí členské schůze o vyloučení člena a rozhodnutí členské schůze o potvrzení rozhodnutí o vyloučení se vylučovanému členovi doručí do vlastních rukou na jeho adresu uvedenou v seznamu členů.
-
Členství vylučované osoby zanikne marným uplynutím lhůty pro podání námitek, nebo dnem, kdy vylučovanému členovi bylo doručeno rozhodnutí členské schůze o zamítnutí jeho námitek.
-
Družstvo je oprávněno rozhodnutí o vyloučení zrušit. O zrušení rozhodnutí o vyloučení rozhoduje členská schůze. Se zrušením vyloučení musí vyloučený člen vyslovit písemný souhlas. Pokud neudělí tento souhlas do jednoho měsíce ode dne, kdy bylo této osobě rozhodnutí o zrušení vyloučení doručeno, k rozhodnutí o zrušení vyloučení se nepřihlíží. Toto neplatí, pokud vyloučená osoba o zrušení rozhodnutí o vyloučení již dříve písemně požádala. Členská schůze je oprávněna zrušit rozhodnutí o vyloučení v případech, v nichž probíhá řízení o prohlášení neplatnosti vyloučení člena z družstva. Pokud bylo rozhodnutí o vyloučení zrušeno, nebo bylo-li rozhodnuto členskou schůzí nebo soudem o tom, že námitky člena proti rozhodnutí o vyloučení jsou důvodné, členství člena v družstvu nezaniklo.
Čl. 23
Zánik družstva
Členství zaniká zánikem družstva bez právního nástupce dnem výmazu družstva z veřejného rejstříku.
Čl. 24
Zánik společného členství manželů
-
Společné členství manželů v družstvu zaniká:
-
smrtí jednoho z manželů,
-
dohodou rozvedených manželů (společných členů),
-
rozhodnutím soudu o zrušení práva společného nájmu bytu (nebytového prostoru) rozvedenými manželi,
-
jiným, právními předpisy připuštěným způsobem.
-
Zanikne-li společné členství manželů v družstvu smrtí jednoho z nich, zůstává členem družstva a nájemcem družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru) pozůstalý manžel.
-
Po rozvodu manželství zůstává členem družstva a nájemcem družstevního bytu (družstevního nebytového prostoru) ten z rozvedených manželů, který byl určen dohodou rozvedených manželů nebo rozhodnutím soudu.
-
Dohodnou-li se po rozvodu manželství rozvedení manželé – společní členové družstva, užívající společně družstevní byt i družstevní nebytový prostor, že jeden z nich bude jako člen družstva užívat družstevní byt a druhý družstevní nebytový prostor, nebo rozhodne-li tak soud, zaniká společné členství manželů jeho přeměnou na samostatné členství každého z nich dnem uzavření dohody nebo dnem právní moci rozhodnutí soudu.
-
Společné členství manželů v družstvu zaniká za stejných podmínek jako členství samostatné, zejména převodem jejich družstevního podílu, jejich písemnou dohodou s družstvem, vystoupením z družstva, vyloučením a zánikem družstva po ukončení likvidace.
Čl. 25
Vypořádací podíl
-
Zanikne-li nájemní poměr člena k družstvu týkající se družstevního bytu bez zániku členství, vznikne členovi nárok na výplatu vypořádacího podílu určeného dle odst. 3) uplynutím 3 měsíců od schválení roční účetní závěrky za rok, ve kterém po zániku nájmu přestal družstevní byt užívat a vyklizený jej předal družstvu. Na vypořádací podíl nemá nárok člen družstva, kterému zanikl nájemní poměr v důsledku převodu družstevního bytu do vlastnictví tohoto člena.
-
Zánikem členství v důsledku převodu družstevního podílu anebo výměny bytu, nevzniká dosavadnímu členovi vůči družstvu nárok na vypořádací podíl. Vzájemné nároky si účastníci převodu nebo výměny vypořádají mezi sebou.
-
Zánikem členství vzniká bývalému členovi, který byl zároveň nájemcem družstevního bytu a kterému tento nájemní poměr zanikl, nebo jeho dědicům, nárok na vypořádací podíl, který odpovídá částce, jejíž výše je dána obvyklou cenou příslušného bytu, zjištěnou na základě odhadu soudního znalce poníženou o základní členský vklad. Na vypořádací podíl nemá nárok bývalý člen družstva, kterému zanikl nájemní poměr v důsledku převodu družstevního bytu do vlastnictví tohoto bývalého člena.
-
Zánikem členství vzniká bývalému členovi, který nebyl zároveň nájemcem družstevního bytu, nebo jeho dědicům nárok na vypořádací podíl, který se určí dle příslušných právních předpisů. Při určování výše vypořádacího podílu se nepřihlíží k majetku, který se nachází v provozním fondu a dlouhodobé záloze na opravy a dodatečné investice.
-
Výplata vypořádacího podílu je vázána v případech dle odst. 1) a 3) na právní i faktické uvolnění předmětného družstevního bytu a jeho předání družstvu.
-
Nárok na výplatu vypořádacího podílu vzniká uplynutím tří měsíců od projednání řádné účetní závěrky za rok, ve kterém členství zaniklo.
-
Pokud byl člen z družstva vyloučen, počítá se lhůta tří měsíců až ode dne marného uplynutí lhůty pro podání návrhu na prohlášení neplatnosti vyloučení nebo ode dne, v němž nabylo právní moci rozhodnutí soudu, kterým bylo řízení ve věci určení neplatnosti rozhodnutí o vyloučení skončeno.
-
Vypořádací podíl však nemůže být vyplacen, dokud nedojde k vyklizení, právnímu i faktickému uvolnění příslušného družstevního bytu a jeho předání družstvu.
-
Při výplatě vypořádacího podílu započte družstvo své splatné pohledávky vůči bývalému členovi.
Čl. 26
Seznam členů
-
Družstvo vede seznam všech svých členů. Do seznamu členů se zapisuje:
-
jméno a bydliště nebo firma a sídlo, případně také jiná členem určená adresa pro doručování;
-
den a způsob vzniku a zániku členství v družstvu, výše členského vkladu v členění na základní členský vklad a další členské vklady a rozsah splnění vkladové povinnosti k členskému vkladu.
-
-
Člen je povinen oznámit a doložit družstvu každou změnu údajů evidovaných v seznamu členů bez zbytečného odkladu poté, kdy tato skutečnost nastala. Družstvo je povinno provést zápis zapisované skutečnosti bez zbytečného odkladu poté, co mu bude změna prokázána.
-
Do seznamu členů má právo nahlížet a žádat bezplatné vydání potvrzení o svém členství a obsahu svého zápisu v seznamu členů každý člen družstva.
-
Družstvo je povinno umožnit nahlédnout do příslušné části seznamu každému, jestliže osvědčí právní zájem na tomto nahlédnutí nebo doloží písemný souhlas člena, kterého se zápis týká, podpis člena musí být úředně ověřen.
-
Údaje, které jsou zapsány v seznamu členů, je družstvo oprávněno používat pouze pro své potřeby ve vztahu k členům družstva. Za jiným účelem mohou být tyto údaje použity jen se souhlasem členů, kterých se týkají.
-
Přestane-li být člen družstva jeho členem, družstvo vyznačí tuto skutečnost v seznamu členů bez zbytečného odkladu. Do této části seznamu družstvo umožní nahlédnout pouze bývalému členovi, jehož se zápis týká, a jeho právnímu nástupci. Jiné osobě poskytne družstvo údaje zapsané v seznamu pouze za podmínek stanovených zákonem upravujícím podnikání na kapitálovém trhu pro poskytování údajů osobou vedoucí evidenci investičních nástrojů nebo jinými právními předpisy.